Yükleniyor...
Orman Yangınlarına Dirençli Üretim Modelleri Projesi

Proje Hakkında

Türetim Ekonomisi Derneği olarak, Orman Yangınlarına Dirençli Üretim Modelleri projesini, WWF-Türkiye’nin Garanti BBVA’nın finansal desteği ile yürüttüğü Türkiye’nin Canı Yanmasın Programı kapsamında, Good4Trust.org işbirliğinde hayata geçirdik.


Bu proje ile orman yangını riskiyle karşı karşıya olan Ege ve Akdeniz Bölgelerinde, doğaya ve insana dost üretim yapmaya çalışan üreticilerin yangına karşı dayanıklı hale gelmesine ve üreticilerin bu çabalarının görünür kılınmasına katkı sunmayı amaçladık. Bunu da yangın riskiyle karşı karşıya olan üreticileri güçlendirerek ve onlarla birlikte gerekli bilgi, belge ve deneyimi derleyerek iyi ve dirençli örneklerin yayılmasına katkı sağlayarak gerçekleştirmeyi hedefledik.


Proje kapsamında yaptığımız araştırmalar ve uzmanlardan aldığımız danışmanlıklar ışığında Orman Yangınlarına Dirençli Üretim Rehberi’ni hazırladık. Bu alandaki iyi uygulamalara örnek oluşturması amacıyla İzmir Bayındır’ın Sarıyurt Köyünde bulunan Gağgı Çiftliği’nde orman-çiftlik sınırına servi perdesi oluşturduk. Orman yangınlarına dirençli üretim yapan ve yapmaya niyetli üreticilerin uzmanlarla bir araya gelerek bilgi ve deneyim paylaşımı yapabileceği “Orman Yangınlarına Dirençli Alanlar Webinar Serisi”ni hayata geçirdik. Yine aynı amaç doğrultusunda üreticilerin, uzmanların, sivil toplum kuruluşu ve yerel yönetim temsilcilerinin yer aldığı 30 kişilik kapalı bir çalıştay düzenledik. Orman yangını geçirmiş ya da her gün bu risk ile yaşayan üreticilerin deneyimlerini anlattığı video röportajlar ve yazılı röportajlar yayınlayarak hem iyi uygulamaları hem de üreticilerin bu alandaki çabalarını yaygınlaştırmaya çabaladık. Son olarak, iklim krizine, dolayısıyla orman yangınlarına dirençli üretim faaliyetlerine devam edebilmeleri için üreticilerin ekonomik güçlenmelerine katkı sağlamayı amaçlayan “Ormandan Çarşısı”nı oluşturduk. Projenin tüm çıktılarına Kaynaklar sayfasından ulaşabilir, üreticileri desteklemek için Ormandan Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz.